SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Ystads IF Handboll
Svenska Mästare 1976, 1992 & 2022

Vinnare i Trinus Travel reselotteri
2025-03-24 08:13

Grattis till alla vinnare!

 

Ni hämtar ut er vinst hos Trinus Travel.
Kontakt sker via info@trinus.se

 

1:a pris
1st biljett till Yoyride Malmö Opera ink. 2 rätters och resa den 24/4 2025.

Värde: 1595:-

 

2:a pris
1st biljett till Yoyride Malmö Opera ink. 2 rätters och resa den 24/4 2025.

Värde: 1595:-

 

3:e pris
1st biljett Så som i Himmelen, Kristianstads Teater ink. mat och resa den 27/4 2025.

Värde: 1300:-

 

4:e pris
1st biljett Så som i Himmelen, Kristianstads Teater ink. mat och resa den 27/4 2025.

Värde: 1300:-

 

5-7:e pris
1st resa till Bordershop/Burg ink. frukost och mat för en person under 2025. (En resa per vinstlott)

Värde: 920:-

 

8-10:e pris
1st resa till Bordershop/Burg för en person under 2025. (En resa per vinstlott)

Värde: 740:-

 

11-13:e pris
1st valfri resa till Ullared under 2025 (En resa per vinstlott)

Värde: 350:-

 

VINNARE:
1:a pris - gul 74
2:a pris - rosa 8
3:e pris - rosa 46
4:e pris - gul 28
5:e pris - gul 109
6:e pris - rosa 152
7:e pris - rosa 18
8:e pris - gul 60
9:e pris  - rosa 105
10:e pris - gul 97
11:e pris - gul 4
12:e pris - rosa 45
13:e pris - rosa 114

 

 

Dags för slutspel!
2025-03-21 07:58
Bildbyrån, Petter Arvidson

Gårdagens genomkörare mot HK Malmö satte punkt för seriespelet, på måndag drar slutspelet igång!

 

I kvartsfinalen ställs vi mot Jönköpings laget IF Hallby med YIF-bekantingen Albin Broman. Kvartsfinalerna spelas i bäst av fem och vi har hemmaplans fördel under hela slutspelet pga. seriesegern. Spelschemat blir enligt följande:

 

Match 1 (Hemma)

Måndag 24/3 19:00

 

Match 2 (Borta)

Torsdag 27/3 20:15

 

Match 3 (Hemma)

Söndag 30/3 14:00

 

Eventuell match 4 (Borta)

Onsdag 2/4 19:00

 

Eventuell match 5 (Hemma)

Lördag 5/4 16:00

Egna talangen Emma Wester satsar vidare i YIF!
2025-03-18 16:53

17-åriga Emma Wester, som under säsongen lyfts upp från de egna leden, fortsätter sin satsning i Ystads IF!

Den lovande H6:an har främst fungerat som backup till rutinerade Alexandra Larsson och fått värdefull erfarenhet genom att träna och spela med A-laget. Trots en begränsad speltid har Emma hunnit göra två mål under sin debutsäsong i SHE och har visat en stark utvecklingskurva. Med fortsatt hårt arbete ser hon fram emot att ta upp kampen om speltiden på H6 i framtiden!

 

"Jag är oerhört glad och stolt över att få fortsätta min utveckling i Ystads IF! Jag trivs mycket bra i föreningen, både med tjejerna och med Konrad som huvudtränare. Det är kul att föreningen tror på min utveckling och jag ser fram emot kommande säsong," säger Emma Wester om sin förlängning.

 

Huvudtränare Konrad Rasmussen är också nöjd med att ha Emma kvar i laget:

"Emma har genom hårt arbete, målmedvetenhet och stort tålamod tagit steg för steg i sin utveckling under sitt första år på seniornivå. Jag är övertygad om att hon kommer fortsätta framåt och uppåt. Det är väldigt roligt att ännu en talang från vår ungdomsverksamhet tar plats i damlaget. Jag är väldigt glad att Emma bestämt sig för att satsa vidare i Ystads IF!"

 

Ystads IF ser fram emot att följa Emmas fortsatta utveckling och önskar henne stort lycka till i den kommande säsongen!

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

YIF Handbollsförening

Kenneth Andersson
Sportchef Herr & Dam, kenneth.andersson@yif.se

Tor Blendberg
Klubbchef, tor.blendberg@yif.se 076 853 82 47

 

Vilmer Feldt är klar – ytterligare en 06:a i A-truppen!
2025-03-18 16:47

Sedan tidigare har fyra lagkamrater från den framgångsrika 06-kullen tagit plats i A-laget inför den kommande säsongen. Nu blir H6:an Vilmer Feldt den femte från samma årgång att skriva på för representationslaget!

Med herrtruppen alltmer komplett blir det tydligt att Ystads IF satsar mer hemvävt än någonsin. Att hela fem spelare från juniorlaget flyttats upp är unikt, och att så många från samma kull fått A-lagskontrakt visar på föreningens starka ungdomsverksamhet.

 

Kenneth Andersson: ”Våra ledare i ungdomslagen gör ett fantastiskt jobb med att utbilda våra ungdomar – inte minst till att bli elitspelare, vilket vi ser i antalet egna produkter i A-laget! Det är en balansgång mellan höga målsättningar och att ge våra egna spelare chansen, men vi har en tydlig vision. Utöver att sträva efter resultat vill vi ge de bästa i varje årgång möjligheten att få minst ett seniorår i A-laget.”

 

Vilmer har tagit en något annorlunda väg till A-laget. Till skillnad från flera av sina jämnåriga lagkamrater blev han inte uppflyttad till U-laget direkt, utan stannade ett extra år i juniorlaget på tränarnas inrådan. Under den perioden fick han värdefull erfarenhet genom att spela en hel del på 9M för att utveckla sina offensiva färdigheter. Hans tålamod och envishet har burit frukt, och det är inspirerande att se hur det lönade sig att följa sin egen väg utan att stressa uppåt i nivå.

 

”Vilmer besitter två av de viktigaste egenskaperna för utveckling – driv och nyfikenhet. Lägg därtill hans bollkänsla, så ser vi goda möjligheter för honom att ta ytterligare kliv under kommande säsong. Han får dessutom bästa möjliga läromästare i Niklas Ekberg, från vilken han kan lära sig massor.” säger Oscar Carlén.

 

Vilmer Feldts egna ord ”Det känns fantastiskt att ha skrivit på mitt första A-lagskontrakt och ta nästa steg i min utveckling. Jag kom till Ystads IF inför gymnasiet och har alltid trivts väldigt bra i klubben, med både lagkamrater och tränare. Jag ser fram emot att se hur jag kan utvecklas både som handbollsspelare och person under Oscar som tränare, i en riktigt proffsig miljö.”

Ystads IF gratulerar Vilmer till kontraktet och ser fram emot att följa hans fortsatta utveckling!

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

YIF Handbollsförening

Kenneth Andersson
Sportchef Herr & Dam, kenneth.andersson@yif.se

Tor Blendberg
Klubbchef, tor.blendberg@yif.se 076 853 82 47

 

Melvin Seifert förlänger med YIF!
2025-03-12 15:49

Ystads IF kan med glädje meddela att den talangfulle niometersspelaren Melvin Seifert har förlängt sitt kontrakt med klubben!

 

Melvin har under säsongen visat sin potential genom starka insatser i klubbens U-lag, där han varit en bärande spelare båd egendom stabilt anfallsspel och som en viktig kugge i försvaret. Han har tagit stora kliv i sin utveckling och är nu redo att ta ytterligare steg mot A-laget.

 

Även Melvin tillhör den framgångsrika 06-kullen, och nu får han chansen att ta nästa steg i sin karriär genom att bli en del av A-truppen inför kommande säsong "Det känns väldigt bra att få fortsätta i min moderklubb och i en så pass professionell miljö som i Ystads IF och även att få fortsätta jobba med Oscar som tränare. Jag hoppas kunna ta de kliv jag behöver för att kunna fortsätta min utveckling som handbollsspelare" säger Melvin Seifert om sitt nya kontrakt.

 

Sportchefen Kenneth Andersson är mycket nöjd med att ha Melvin kvar i klubben; ”Mot Karlskrona fick Melvin chansen från start i Handbollsligan och spelade ca halva matchen som 3a bakåt och vi fick alla då ett kvitto på vilken fin utveckling Melvin haft under säsongen. Han har tränat varierat med A laget och U-laget men spelat med U-laget fullt ut frånsett några matcher i Svenska Cupen på försäsongen med A-laget.


Han är nu redo att ta steget upp fullt ut i A-lagstruppen och ännu en gång måste vi berömma våra ungdomsledare i Ystads IF som fortsätter leverera spelare till vårt A-lag som väldigt få andra klubbar kommer i närheten av!”

 

Tränare Oscar Carlén ser stor potential i honom ”Melvins utveckling har gått fortsatt framåt under säsongen. Det fick vi ett tydligt kvitto på när han nyligen fick chansen till mer speltid i Handbollsligan. Med sin fysik och spelsinne tror vi att Melvin kan fortsätta utvecklas i klubben och växa in i A-lagskostymen under kommande säsong."

 

Ystads IF fortsätter att satsa på sin ungdomsverksamhet och är stolta över att försätta leverera spelare till A-laget. Melvin Seifert är ytterligare ett exempel på den starka generationsväxling som pågår i klubben.

 

Vi ser fram emot att fortsatt följa Melvins resa i YIF-tröjan!

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

YIF Handbollsförening

Kenneth Andersson
Sportchef Herr & Dam, kenneth.andersson@yif.se

Nyheter från våra lag
P13 (2011), 10/02 08:33 
F/P4, 30/10 13:02 
 
HUVUDSPONSORER YIF
HUVUDSPONSORER HANDBOLLSLIGAN
EHF EUROPEAN LEAGUE
SPONSORER Diamant & Platina
SPONSORER & PARTNERS