USM Steg 3 spelades den gångna helgen och våra två lag tillhörde grupp 6 och 8 som avgjordes i Löddeköpinge respektive Eslöv.
I helgens första matchen stod Kristianstad för motståndet mot vårt lag 2. Efter en seg inledning så åt vi oss sakta in i matchen och kunde till slut vinna en jämn och tät match med uddamålet.
Första matchen för lag 1 spelades på lördagen mot det arrangerande Lödde Vikings. Vi visste på förhand att det skulle bli en tuff match då lagen möttes i steg 2 i en jämn match där Lödde till slut segrade. Det var alltså ett revanschfyllt lag som ställdes på banan. Matchen blev exakt lika jämn som vi hade förutspått och ledningen skiftade hela tiden. Dock så lyckades vi samla våra krafter mot slutet och gå segrande ur striden tack vare en fantastisk laginsats.
Lag 2 spelade även sin andra match under lördagen mot det på pappret kanske svåraste motståndet i gruppen, nämligen Lugi. Lagen följdes åt under hela matchen som var mycket välspelad. Vi var i ledning större delen av matchen och kunde efter en spännande avslutning hålla tillräckligt med avstånd för att vinna.
Söndagens första match spelades i Löddeköpinge mellan lag 1 och Aranäs. Efter en tuff start där vi inte fick stopp på deras anfallsspel låg vi under med fyra mål i paus. Till andra halvlek bytte vi försvarsspel och detta gav resultat nästan omgående. Efter halva halvleken var vi ifatt och kunde sedan gå förbi och till slut vinna med fem måls marginal. Återigen är det en laginsats som göra att vi lyckas i andra halvlek där alla kämpar och sliter.
Sista matchen för lag 2 spelades mot arrangerande Eslöv. Det var en jämn kamp även här där vi till slut delade på poängen. Stundtals var det riktigt bra spel både framåt och bakåt men vi fick inte riktigt stopp på deras anfallsspel. Helgen slutar med två vinster och en oavgjord för lag 2 vilket resulterade i en förstaplats i gruppen.
Lag 1:s två vinster plus att de andra matcherna i gruppen gått rätt väg gjorde att vi inför vår sista match redan var klara gruppsegrare. Detta plus endast två timmars vila sedan urladdningen i matchen innan gjorde att vi inte riktigt kunde ladda om och komma upp i samma intensitet och standard som vi gjort i tidigare matcher och detta resulterade i en förlust mot ett vilt kämpande och duktigt Önnered.
En mycket lyckad helg med andra ord där samtliga ”friska” spelare fått gott om speltid och bidragit på alla positioner. Vi ledare är mycket nöjda med killarnas förmåga att aldrig ge upp och för att man alltid får ihop fina laginsatser som leder fram till de lyckade resultaten. Båda lagen blir alltså gruppsegrare och därmed kvalificerade till högsta nivån i steg 4 som avgörs helgen 26-27 mars.
/Peter, Rickard, Karl